در پی تایید و تکذیب های مکرر مقامات جمهوری اسلامی پیرامون میزان تاثیرگذاری ویروس «استاکس نت» بر روی تاسیسات اتمی کشور، رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور، این بار از کشف ویروسی جدیدتر تحت عنوان «استارس» سخن گفت و بر لزوم پیگیری حقوقی وزارت خارجه برای تهاجم سایبری علیه جمهوری اسلامی و بررسی ها بر روی این بدافزار جاسوسی خبر داد.

به گزارش مهر، غلامرضا جلالی در خصوص دومین بدافزار جاسوسی تحت «استارس» که بعد از بدافزار «استاکس نت»، «توسط دانشمندان ایرانی شناسایی شده»، گفت: خوشبختانه دانشمندان ما موفق شدند که این ویروس را کشف کنند و هم اکنون ویروس «استارس» به آزمایشگاه ارائه شده است اما هنوز بررسی ها بر روی آن ادامه دارد و نتایج نهایی و قطعی در این رابطه بدست نیامده است.
وی در بیان علت تاخیر در شناسایی کامل بدافزار «استارس» گفت: ویژگیهای خاصی را در مورد ویروس «استارس» شناسایی کرده اند بطوریکه مشخص شده است که این ویروس هماهنگ و همساز با سیستم بوده ، تخریب آن در مرحله اول بسیار کم است به شکلی که ممکن است بعضا با فایلهای اجرایی دستگاههای دولتی اشتباه گرفته شود، بنابراین باید متخصصان ما ابعاد مختلف این ویروس را مورد ارزیابی قرار دهند تا همه ابهامات و اشکالات ما نسبت به آن برطرف شود و سپس اقدام لازم برای مقابله با آن انجام شود.
جلالی همچنین در خصوص مقابله با بدافزار استاکس نت گفت: باید به این موضوع توجه داشت که مقابله با ویروس استاکس نت به این معنی نیست که این تهدید بطور کامل برطرف شده است چون ویروسها یک طول عمر مشخصی دارند و ممکن است به شکل دیگری فعالیت خود را ادامه دهند.
مقامات جمهوری اسلامی طی ماههای اخیر، از «بی تاثیر بودن» ویروس استاکس نت بر روی نیروگاه اتمی بوشهر خبر داده بودند، درحالیکه مقاماتِ روسیِ دست اندرکارِ این نیروگاه، از احتمالِ تاثیرگذاریِ آن و بوجود آمدنِ فاجعه ای اتمی سخن گفته اند.
این مقام امنیتی ایران همچنین گفت «بنابراین کشور باید خود را برای مقابله با ویروسهای بعدی آماده کند ، زیرا امکان دارد که ویروسهای جدید وقتی وارد سیستم ما شوند به مراتب از ویروس اولی خطرناک تر باشند.»
چند روز پیش فرمانده کل سپاه بر تمرکز گسترده آن نیروی نظامی بر روی حوزه سایبری خبر داده بود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل همچنین با بیان اینکه مرکز «ماهر» (مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخداد رایانه‌ای) تحت نظر شرکت فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات، این نوع ویروسها را کشف می کند، گفت: این مرکز بعد از شناسایی بدافزارها ساختار، فعالیتها و ظرفیتهای آنها را در آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‏دهد و به عبارتی ویروس را «دی کد»(رمزگشایی) می کنند تا ببینند که این ویروسها چه فعالیتهایی را می توانند انجام دهد و سپس اقدام لازم را برای مقابله با آن به عمل می آورند.
وی همچنین درخصوص انجام عملیات تهاجمی به سایتهای دشمن گفت: با وجود اینکه آمریکائیها و اسرائیلی ها به سایتهای ما حمله می کنند و توجهی به مسائل حقوقی ندارند اما این موضوع به لحاظ حقوقی مسائل خاص خود را دارد و ما هم بعنوان یک ایرانی مسلمان به قوانین بین المللی پایبند هستیم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل اضافه کرد: ممکن است وزارت امور خارجه کشور نسبت به پیگیری حقوقی این موضوع کم توجهی کرده باشد و به نظر می رسد دستگاه دیپلماسی ما باید بیش از پیش به موضوع پیگیری حقوقی عملیات تهاجم سایبری علیه جمهوری اسلامی توجه نماید ، زیرا خیلی از کشورها مثل روسیه هرگونه تهاجم سایبری را جنگ رسمی علیه خود تلقی می کنند.
جلالی با بیان اینکه به نظر می رسد که اگر قرار است وارد این حوزه شویم باید چارچوب های قانونی آن هم به لحاظ حقوق بین الملل و هم به لحاظ حقوق داخلی را مشخص کنیم، در عین حال تصریح کرد: البته شاید کسی بطور شخصی سایتهای دشمن را هک کند ، ولی اگر دولت بخواهد بطور رسمی وارد این کار شود طبیعتا باید ابتدا ابعاد حقوقی این کار مشخص شود.