خبرگزاری مهر گزارش داد که افزایش قیمت گاز خانگی پس از هدفمند شدن یارانه‌ها، موجب افزایش انشعابات غیر مجاز و سرقت از شبکه گاز کشور شده و جرایم نقدی بالا و قطع موقت گاز مشترکان متخلف نیز تاکنون مانع توقف تخلفات نشده است….

خبرگزاری مهر گزارش داد که اصلاح تعرفه گاز خانگی منجر به افزایش انشعابات غیر مجاز و سرقت از شبکه گاز کشور شده و جرایم نقدی بالا و قطع موقت گاز مشترکان متخلف نیز تاکنون مانع توقف تخلفات نشده است.

به گزارش مهر، پس از اجرای نظام سهمیه بندی و عرضه کارتی بنزین این فرآورده نفتی به یکی از استراتژیک ترین حاملهای سبد انرژی ایران تبدیل شده بود.

با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و اصلاح تعرفه گازبهای مشترکان به نظر می رسد این روزها گاز طبیعی با تصاحب جایگاه بنزین در اقتصاد ایران به خبر سازترین حامل انرژی کشور تبدیل شده است.

در حال حاضر گاز طبیعی در سبد انرژی کشور از سهمی بیش از ۶۰ درصدی برخوردار است و مطابق با اهداف چشم انداز و روند توسعه شبکه گاز شهری و روستایی پیش بینی می شود سهم این انرژی زیست محیطی از مرز ۷۵ درصد عبور کند.

هم اکنون به طور متوسط روزانه بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در سطح کشور استخراج، پالایش و به مبادی مصرف منتقل می شود که مطابق با گزارشهای رسمی ایران با تولید سالانه ۱۵۴ میلیارد متر مکعب گاز چهارمین تولید کننده بزرگ گاز در جهان است.

با وجود تولید این میزان تولید گاز و برخورداری از بیش از ۳۳ تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی اما ایران به دلیل مصرف سالانه ۱۴۲ میلیارد متر مکعب از سهمی حدود دو درصدی در تجارت جهانی گاز برخوردار است.

مسئولان پیش بینی می کردند همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و اصلاح تعرفه گازبهای مشترکان مصرف این حامل انرژی که در شرایط فعلی معادل کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، به میزان قابل توجه ای کاهش یابد و زمینه برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر از این حامل انرژی و یا صادرات آن فراهم شود.

آمارهای رسمی حاکی از آن است که در سه ماهه نخست اجرای این جراحی اقتصادی مصرف گاز در ساختمانهای کشور کاهش قابل توجه ای نیافته است به طوری که زمستان سال گذشته به طور متوسط روزانه بالغ بر ۵۰۷ میلیون متر مکعب گاز در ایران مصرف شده است.

از سوی دیگر، این روزها صدور قبوض گاز مشترکان خانگی هم به یکی از دردسرهای دولت تبدیل شده و حتی افزایش نامتعارف قبوض گاز انتقاد نمایندگان مجلس و برخی از کارشناسان اقتصادی را هم به همراه داشته است.

افزایش انشعابات غیرمجاز و سرقت گاز

به گزارش مهر، فروکش کردن سرمای زمستانی و به تبع آن کاهش مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و تجاری، مدیران شرکت ملی گاز ایران باید در ۶ ماهه نخست سال نسبت به دوره زمستانی روزهای آرامی را پشت سر بگذارند اما تشکیل کارگروههای بازبینی قبوض گاز از یک سو و برنامه ریزی برای تامین پایدار گاز زمستانی حجم کاری این مجموعه را به شدت بالا برده است.

در همین حال افزایش انشعابات غیر مجاز از شبکه ملی گاز هم به یکی از چالشهای شرکت ملی گاز ایران تبدیل شده است به طوری که با افزایش تعرفه گازبهای خانگی برخی از افراد سودجو روشهای مختلفی را برای سرقت از گاز ابداع کرده اند.

مصطفی کشکولی معاون مدیر عامل شرکت ملی گاز با تاکید بر اینکه در حال حاضر علاوه بر ماموران شرکتهای گاز استانی و ادارات گاز روزانه بیش از ۴۰۰ نفر شبکه گاز شهرها و روستاهای کشور را مورد بازرسی قرار می دهند به مهر گفت: متاسفانه اصلاح تعرفه گاز منجر به افزایش روشهای ایجاد انشعاب غیر مجاز و به اصلاح سرقت از شبکه های گازرسانی کشور شده است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون بیش از سه هزار و ۵۰۰ پرونده تخلف مبنی بر سرقت و انشعابات غیر مجاز در سطح شرکت ملی گاز ایران تشکیل شده است، تصریح کرد: بر این اساس مطابق با قانون با افراد متخلف برخورد قانونی انجام می گیرد.

کشکولی با بیان اینکه مطابق با فرمول تعریف شده جرایم نقدی در انتظار افراد سودجو و متخلف است، اظهار داشت: حتی برخی از تخلفات گازی برای رسیدگی بیشتر به قوه قضائیه ارسال شده است.