تذکرات ابوترابی‌فرد ریاست جلسه عصر امروز افاقه نکرد و نمایندگان یکی پس از دیگری جلسه را ترک کردند تا آنجا که این جلسه در ساعت 18:25 از رسمیت افتاد….

دومین روز بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۰ کل کشور در حالی برگزار شد که نمایندگان مجلس بی‌تفاوتی و عدم مشارکت کم‌نظیری از خود به نمایش گذاشتند، به طوری که در یکی از موارد رای‌گیری از ۲۰۴ نماینده حاضر تنها ۲۲ نفر کلید موافق، ۲۹ نفر مخالف و ۲۲ نفر ممتنع را فشار دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در حالی که تابلو الکترونیکی بهارستان در دومین روز بررسی لایحه بودجه ۹۰ حضور حدود ۲۲۰ نماینده را شهادت می‌داد، مشارکت تنها حدود ۶۰ نماینده، در رای‌گیری برای تصویب برخی پیشنهادات در الحاق به لایحه بودجه اتفاقی عجیب و البته نادر بود.

با این روال عدم مشارکت حدود ۵۰ الی ۶۰ نماینده در تصویب مصوبات که در رای‌گیری‌های مجلس هشتم باب شده است، در جلسه امروز به رکورد حدود ۱۵۰نماینده منفعل رسید.

این در حالی است که خوشبختانه بندهایی که در لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه ۹۰ آمده است نیاز به رای‌گیری ندارد و مجلس امروز برای پیشنهادات نمایندگان یا بندهای الحاقی مجلس به لایحه بودجه تنها حدود ۱۰ بار رای‌گیری کرد.

امروز تذکرات پی در پی رئیس جلسه مجلس که در ابتدای صبح علی لاریجانی بود و در ادامه محمدحسن ابوترابی‌فرد، هم در سنگ نفوذناپذیر بی‌تفاوتی نمایندگان اثر نکرد.

ابوترابی‌فرد در میانه‌های جلسه امروز پس از آنکه بارها و بارها از نمایندگان خواهش کرده بود در رای گیری مشارکت کنند، به طعنه گفت: “دوستان عزیز توجه بفرمایند که کلید شماره یک برای موافقت، کلید شماره دو برای مخالفت و کلید شماره سه نیز برای کسانی است که نظر ممتنع دارند”. اما این بار هم مشارکت جدی در کار نبود. وی بر سر رای گیری دیگری از نمایندگان خواهش کرد که اگر هیچ نظری ندارند لااقل دکمه ممتنع را فشار دهند و گفت: “دوستان عزیز کلید ۳ برای رای ممتنع است”.

از دیگر سو به گزارش خبر آن لاین، نمایندگان اصول‌گرای مجلس یکی پس از دیگری جلسه علنی را ترک می‌کردند تا در جلسه مجمع عمومی فراکسیون اصول‌گرایان شرکت کنند.

تذکرات ابوترابی‌فرد ریاست جلسه عصر امروز افاقه نکرد و نمایندگان یکی پس از دیگری جلسه را ترک کردند تا آنجا که این جلسه در ساعت ۱۸:۲۵ از رسمیت افتاد.

نایب رئیس مجلس هم اعلام کرد که به دلیل برگزاری جلسه فوقالعاده فراکسیون اصول‌گرایان، جلسه را تعطیل می‌کند.

او موضوع این جلسه را عنوان نکرد اما تمامی لابی‌ها و مذاکرات گعدهای نمایندگان در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس گویای آن است که این جلسه به بررسی وضعیت دولت و شایعات اخیر مربوط خواهد بود.

حسین سبحانی‌نیا عضو هیأت رییسه مجلس نیز از برگزاری جلسه غیرعلنی فردای مجلس برای بررسی مسائل اخیر در کشور خبر داد.

به گفته وی، این جلسه نیز برای تصمیم‌گیری‌های کلی و هماهنگی برگزار می‌شود و پس از آن جلسه غیرعلنی با توجه به اصرار نمایندگان برای تمام نمایندگان برگزار خواهد شد.