در واکنش به تداوم اعدامها در ایران و آغاز مجدد اجرای این حکم در ملاء عام و انظار عمومی، سازمان عفو بين الملل روز چهارشنبه اعلام کرد که جمهوری اسلامی در چهار ماه گذشته، ۱۳ نفر را در ملاء عام اعدام کرده ‌است که تقريباً برابر با کل موارد سال ۲۰۱۰ ميلادی است.

بر اساس گزارش تارنمای این سازمان بین المللی، هشت نفر از اعدام شدگان در ملاء عام، در اواسط ماه آوريل (فروردین) اعدام شده اند که دو نفر از آنها به اتهام تجاوز و قتل در زمانی که ۱۷ ساله بوده اند، به دار آويخته شدند.

حسيبه حاج صحرايی، از مسئولان سازمان عفو بين الملل گفته است: «بسيار آزاردهنده است که مقام های جمهوری اسلامی بار ديگر در صدد ارعاب مردم با چنين مناظری برآمده ‌اند که نه تنها از فرد قربانی چهره ‌ای غير انسانی می ‌سازد بلکه کسانی را که شاهد چنين صحنه‌ هايی هستند ستمگر و بی ‌رحم می ‌کند.»

اين سازمان می‌ گويد که جمهوری اسلامی در سال گذشته دستکم ۲۵۲ تن را عدام کرده است که ۱۴ تن از آنها در ملاءعام اعدام شدند.

گفتنی است ایران کماکان از سوی سازمان ها و گروه های حقوق بشری بعنوان يکی از کشورهای رتبه اول در اجرای حکم اعدام در جهان معرفی شده است.

موج اعدام ها در ايران از ابتدای سال جاری ميلادی به شدت افزايش يافته است و بر اساس گزارش رسانه های خبری ايران تنها در ماه ژانويه ( ۱۰دی ماه تا ۱۰ بهمن ماه سال پیش) حدود ۶۶ نفر اعدام شده اند. اين در حالی است که به گفته سازمان ديده بان حقوق بشر، شمار اعدام‌شدگان در ايران در ۲۴ روز نخست ماه ژانويه سال جاری ميلادی دست‌کم ۷۳ نفر بوده است.

سازمان ديده بان حقوق بشر چندی پیش پيش بينی کرده بود که «با ادامه روند جاری مقام‌های ايران بيش از ۱۰۰۰ زندانی را تا پيش از پايان سال ۲۰۱۱ اعدام خواهند کرد.»

رشد فزاينده ميزان اعدام ها در ايران با واکنش گسترده بين المللی روبرو شده و کميساريای عالی حقوق بشر سازمان ملل بارها از اين روند ابراز نگرانی کرده است.

ایران پس از چین، بالاترین رقم اجرای حکم اعدام در جهان را از آن خود کرده است.