درپی ادعاهای سفیر دولت جمهوری اسلامی در آلمان پیرامون «روابط حسنۀ آلمان و ایران»، سخنگوی وزارت خارجه آلمان این اعا را رد کرد و آنرا نادرست خواند.

علیرضا شیخ عطار، سفیر جمهوری اسلامی در آلمان، طی گفت‌وگویی که روز دوشنبه ۲۹ آوریل با ایرنا انجام داد، مدعی گردید ک ایران در دیالوگ و تعامل با آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی راحت‌تر است. او هم‌چنین گفت که آلمان زیر فشار کشورهای دیگر با اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی موافقت کرده است.

به گزارش دویچه وله، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه‌ی آلمان در این زمینه اعلام کرد «برخورد دولت آلمان در مورد ایران، به ویژه در رابطه با برنامه‌ی اتمی این کشور، کاملاً روشن است. این برخورد در سطح بین‌المللی هماهنگ می‌شود و همه از آن اطلاع دارند.»
شفاف‌سازی برنامه‌ی اتمی ایران
این سخن‌گو سپس به دلایل اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران پرداخت و گفت: «ایران سرانجام باید قطع‌نامه‌های سازمان ملل رابه اجرا در آورد و در جهت شفاف‌سازی برنامه‌ی اتمی خود اقدام کند. از آن‌جا که ایران تا به‌حال دست به شفاف‌سازی در مورد طرح‌های اتمی خود نزده، سازمان ملل و اتحادیه‌ی اروپا تصمیماتی در مورد تحریم علیه ایران اتخاذ کرده‌اند.»

سخنگوی وزارت خارجه آلمان هم‌چنین بر حمایت آلمان از قطع‌نامه‌های بین‌المللی تأکید کرد و گفت‌: «دولت آلمان، بدون قید و شرط از این تصمیم‌ها‌ی بین‌المللی پشتیبانی می‌کند.»
کاهش میزان مبادلات تجاری
در حالیکه سفیر جمهوری اسلامی در آلمان از «روابط خوب ایران و آلمان» سخن گفته و افزایش حجم مبادلات تجاری میان این دو کشور که به ادعای او حجم آن در سال ۲۰۱۰، نسبت به سال ۲۰۰۹، ۹ درصد افزایش یافته»، را نشانه‌ بارز برقراری این روابط حسنه ذکر کرده بود، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آلمان، این ادعا را رد کرد و در رابطه با کاهش میزان مبادلات تجاری با ایران گفت: «از میزان مبادلات بازرگانی بین ایران و آلمان کاسته شده است. در چهارماهه‌ی پایانی سال ۲۰۱۰، میزان مبادلات بین ایران و آلمان نسبت به سال گذشته، شانزده و هفت دهم در صد کاهش یافته است.»
این سخن‌گو اضافه کرد: «کلیه‌ی مبادلات مالی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا با ایران یا با کشور سوم از طریق اتحادیه‌ی اروپا به شدت کنترل می‌شوند. تاکنون تک تک این مبادلات، از نظر حقوقی بررسی شده‌اند و در مورد هر یک از آن‌ها تصمیم گرفته شده ، پس از این ‌هم، به همین منوال اقدام خواهد شد.»