پس از اتمام رای‌گیری، ۱۱ ردیف لایحه بودجه از گزارش کمیسیون تلفیق به لایحه دولت بازگشت داده شد اما بحث‌ها و تنش‌هایی را میان نمایندگان به دنبال داشت که بر اساس آن رئیس مجلس اعلام تنفس کرد ‌و جلسه را به بعد ازظهر موکول…

بررسی بودجه در مجلس ایران با اعتراض‌های نمایندگان رویه‌رو شد که با متشنج شدن فضای مجلس، علی لاریجانی، جلسه را با یک «تنفس» تعطیل کرد.

این نمایندگان با انتقاد از عملکرد کمیسیون تلفیق گفتند که افزایش اعتبار برخی استان‌ها و تغییرات انجام شده در کمیسیون تلفیق به نفع برخی اعضای این کمیسیون است.

در جلسه علنی امروز ۱۸ اردیبهشت، که با دو ساعت تاخیر به دلیل طولانی شدن جلسه کمیسیون تلفیق آغاز و منجر به ناراضایتی برخی نمایندگان شد، بازگشت ردیف‌های بودجه به لایحه دولت را به رای گذاشتند.

عیسی جعفری، نماینده بهادر و کبودرآهنگ با انتقاد از اینکه کمیسیون تلفیق انتظارها را برآورده نکره است، گفت که سهم بودجه‌ یک استان نسبت به سال قبل ۶۶ درصد افزایش یافته و در استانی دیگر ‌در یک روستا ‌با تانکر آب می‌برند.

او با طرح این سوال که «آیا بودجه برای خوشایند حسن و حسین است» افزود: بهتر است تمامی ردیف‌ها و موارد خوانده شود تا نمایندگان بدانند که این اعتبارات از کجا کم و به کجا اضافه می‌شود.

احمد توکلی، نماینده تهران به اختصاص ردیف به «موسسات عجیب» مانند بنیاد فرهنگی مولانا و موسسه فرهنگی ایراس اشاره کرد و گفت که مجلس اطلاعاتی در مورد آن‌ها ندارد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، همچنین گفت که در لایحه بودجه چند ردیف مربوط به پروژه‌هایی است که برخی از نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق برای خودشان مورد نظر قرار داده‌اند که این مسئله باید پیگیری شود.

از طرف دیگر، حسن کامران، نماینده اصفهان گفت که اعضا‌ کمیسیون تلفیق حق ندارند برای خودشان امتیاز قائل شوند.

به گفته او، آن‌ها در جلسات کمیسیون تلفیق هیچ وقت ۵۱ نفر نبودند بلکه همیشه ۲۰ نفرشان غایب بودند.

هرچند علی لاریجانی به نمایندگان معترض تاکید کرد که رای‌گیری برای تک تک ردیف‌ها یک ماه طول می‌کشد اما در ‌‌نهایت با اصرار برخی نمایندگان او تسلیم شد و یک یک ردیف‌هایی که نمایندگان به آن اعتراض داشتند، برای رای‌گیری قرائت شد.

در واکنش به آغاز رای‌گیری برای بازگشت ردیف‌های بودجه، نماینده الیگودرز در اعتراض به حذف بخش‌هایی از بودجه که مربوط به حوزه انتخابیه او بود، با داد و فریاد، خطاب به رئیس مجلس گفت: این کار شما خیانت به مردم است من خون به پا می‌کنم.

حجت‌الله رحمانی همچنین با فریادهای پی در پی به سمت هیئت رئیسه مجلس دوید و قصد داشت خود را به جایگاه هیئت رئیسه مجلس برساند که برخی نمایندگان مانع شدند و او را به خارج صحن مجلس هدایت کردند.

علی لاریجانی نیز خطاب به نماینده الیگودرز گفت: این پیشنهاد خود نمایندگان است. من گفتم که ردیف‌ها را مطرح نکنید اما آقای کامران صدبار آمد اینجا و اصرار کرد وقتی اصرار می‌کنید همین می‌شود.

محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق نیز در دفاع از عملکرد ۵۱ عضو این کمیسیون گفت که به عیسی جعفری توصیه کرده همان ۹ ردیفی که به گفته نمایندگان معترض دچار اشکال بود، رای گیری‌شود و نه همه ردیف‌ها و نباید گفته شود «هر کسی به کمیسیون تلفیق رفته فقط از حوزه انتخابیه خودش دفاع می‌کند».

پس از اتمام رای‌گیری، ۱۱ ردیف لایحه بودجه از گزارش کمیسیون تلفیق به لایحه دولت بازگشت داده شد اما بحث‌ها و تنش‌هایی را میان نمایندگان به دنبال داشت که بر اساس آن رئیس مجلس اعلام تنفس کرد ‌و جلسه را به بعد ازظهر موکول کرد.

کمیسیون تلفیق بودجه متشکل از تمامی اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس به همراه دو نفر از اعضای هر یک از کمیسیون‌های تخصصی مجلس است که به بررسی لایحه بودجه می‌پردازد.

بودجه سال ۹۰ به دلیل تاخیر محمود احمدی‌نژاد در ارائه آن، اسفند ماه در اختیار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان مجلس نیز که زمان برای بررسی لایحه بودجه را کم دیدند، طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن به دولت اجازه داده شد طبق بودجه سال ۸۹، پرداختی دو ماه اول سال ۹۰ را اجرا کند.